پاک تک لیان

انواع پوست و شیوه های مراقبت از ان

انواع پوست و شیوه های مراقبت از ان


با توجه به افزایش روز افزون  لوازم ارایشی و همچنین الودگی های محیطی ، مراقبت از پوست صورت امری اجتناب ناپذیر و ضروری است لذا لازم است ابتدا نسبت به نوع پوست خود اگاهی داشته باشید تا از بهترین روش و مناسب ترین محصولات برای مراقبت از پوست خود استفاده نمایید. در این مطلب به اختصار توضیح خواهیم داد که با چه روشی میتوانید نسبت به نوع پوست خود اگاه شوید و چگونه از ان مراقبت نمایید تا به بهترین نتیجه برسید .
.
انواع پوست و شیوه های مراقبت از ان :
بطور کلی ۴ نوع اصلی پوست وجود دارد که عبارت است از : پوست معمولی ، چرب ، خشک و ترکیبی یا مختلط . توجه داشته باشید که بعضی از پوست ها حساس نیز میباشند ، حساس بودن میتواند برای هر نوع پوستی بوجود بیاید ولی در بعضی از انواع پوست ممکن است این حساسیت بیشتر و در بعضی کمتر باشد.
دانستن نوع پوست به شما این اگاهی را میدهد که چطور با جوش صورت ، اکنه ، خشکی و‌ یا چربی پوست و پاکسازی ان برخورد کنید. انواع پوست معمولا بر اساس ژنتیک شکل میگیرند اما عادت های روزمره و رفتار ما با پوست مان و شرایط محیطی بر تغییر نوع پوست تاثیر گذار است.

روش تشخیص نوع پوست :
دو راه برای تشخیص نوع پوست وجود دارد که در این مطلب روش ساده تر ان را توضیح می دهیم.
ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده صورت کاملا تمیز کرده و سپس به ارامی خشک کنید ، صورت را به مدت ۴۵ دقیقه به حال خود بگذارید و در این مدت از هیچ نوع  کرم ، لوسیون ، تونر  و یا سرم پوست استفاده نکنید ، حتی به پوست خود دست هم نزنید. برای هر قسمت از یک دستمال کاغذی مجزا استفاده کنید و هر بار دستمال را بعد از کشیدن در ان قسمت از صورت در نور چک کنید .
اگر تمامی دستمال ها چرب شدند و یا رنگ زرد ملایمی به خود گرفتند پوست صورت شما چرب است ، اگر دستمال استفاده شده برای پیشانی چانه چرب شده و دستمال استفاده شده برای بینی و گونه چرب نشدند و یا بالعکس پوست شما مختلط و ترکیبی میباشد ، اگر میزان چربی روی دستمال ها خیلی کم بود پوست شما معمولی است و اگر بطور کامل دستمالی چرب نشد شما دارای پوستی خشک می باشید.


پوست معمولی :
این نوع از پوست نه چرب است و نه خشک ، پوست معمولی به ندرت چرب میشود و اگر این اتفاق بیافتد به راحتی میتوان این چربی را از بین برد. در مورد منافذ پوست معمولی باید گفت که این نوع از پوست منافذ کوچکی دارد که به راحتی دیده نمی شوند و خیلی کم باز و برجسته میگردند. افراد با پوست معمولی اغلب خطوط چین و چروک صورتشان کم است و رنگ پوست نواحی مختلف صورتشان یکسان و بدون لک و جوش می باشد ، البته باید ذکر کرد که داشتن پوست معمولی به معنای داشتن پوستی بی نقص نیست ، حتی پوست معمولی نیز جوش می زند ، دچار خشکی می گردد و یا ممکن است دچار مشکلات پوستی دیگری نیز شود. اقایان و خانم های که نوع پوست شان معمولی است باید از محصولات ارایشی و بهداشتی استفاده کنند که پوست شان را زیاد چرب نکند و یا از محصولاتی که باعث خشکی بیش از حد پوستشان میشود دوری کنند .


پوست چرب :
کسانی که پوست چرب دارند معمولا از پوست براق صورت خود ، جوش و اکنه دائما شکایت دارند.
چرا پوست چرب میشود و درمان پوست چرب چیست ؟!
چرب شدن پوست زمانی اتفاق می افتد که غدد سباسه در پوست باعث ایجاد بیش از حد سبوم می شوند ، سبوم یک ماده مومی شکل و چرب و روغنی است که از پوست محافظت میکند و آن را هیدراته نگه می دارد ، این روغن از درون اپیدرم به سطح پوست میرسد و از طریق منافذ سطح پوست خارج میگردند. از دیگر عوامل چرب شدن پوست  میتوان به وراثت و تغییرات هورمونی نیز  در سنین مختلف اشاره کرد. کسانی که به صورت ارثی غدد چربی پوستشان خیلی فعال باشد به صورت خودکار بیش از حد نرمال ترشح چربی میکنند. تغییرات هورمونی نیز باعث افزایش تولید سبوم میگردد ، مسدود شدن منافذ پوست در اثر استفاده از لوازم های ارایشی و الودگی های محیطی نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در این زمینه است زیرا منافذ پوست در اثر انسداد برای تنفس باز تر شده و این خود عاملی برای ترشح چربی بیشتر است همچنین سلول های مرده پوست نیز میتواند باعث تحریک غدد چربی به ترشح بیشتر چربی گرددند. محصولات زیادی برای پوست چرب تولید میشوند که تولید کنندگان انها ادعا میکنند این محصولات چربی پوست را از بین میبرند ، مانند دارو های درمان اکنه ، اما استفاده از این محصولات میتواند تاثیر عکس و بدتری داشته باشد ، این مواد با از بین بردن چربی پوست باعث تحرک بیشتر غدد چربی به ترشح چربی میشوند لذا بهترین راه ، به تعادل رساندن میزان ترشح چربی از غدد چربی است.

 راه حل چیست ؟
شستشوی مناسب و به اندازه و همچنین لایه برداری به طور ملایم و کنترل شده یکی از راه های کنترل ترشح چربی پوست است. شستشوی مناسب باعث میگردد تا مواد ارایشی و الودگی های محیطی از روزنه های پوست شما خارج گشته و این روزنه ها  نیاز به باز شدن بیشتر برای تنفس بهتر نداشته باشند در نتیجه سطح ترشح چربی کم میشود. همچنین با لایه برداری ملایم از پوست باعث میگردید تا سلول های مرده از سطح پوست پاک شده و روزنه های ان مسدود نگردد. راه حل بعدی مرطوب نگه داشتن پوست است که  باعث کاهش سطح ترشح چربی میگردد لذا بعد از شستشوی صورت  از مرطوب کننده های ملایم و بدون چربی استفاده کنید. اب بنوشید ، کمبود اب در بدن باعث میگردد که بدن شما فکر کند تا فقدان اب را از طریق ترشح چربی جبران کند در نتیجه نوشیدن اب به اندازه ای که تشنگی پوستتان برطرف گردد ضروری است.


موارد دیگری که باعث تشدید ترشح چربی پوست میگردند : 
آب و هوای گرم و مرطوب
قاعدگی 
فشار و استرس
کم خوابی
رژیم غذایی
دوران و شرایط بارداری
دارو ها و قرص های ضد بارداری


پوست خشک :
اگر پوست خشکی داشته باشید حتما بسیاری از مواقع احساس کشیدگی در پوست خود تجربه کرده اید و ممکن است بعضی از مواقع شاهد لک های قرمز و ‌پوسته پوسته شدن پوستتان در نواحی مختلف ان شده باشید .افراد با پوست خشک ، منافذ پوستشان به راحتی دیده نمیشود و معمولا زودتر از دیگران دچار چین و چروک صورت ، حساسیت و یا خارش پوست میشوند. علت خشکی پوست به عوامل گوناگونی میتواند ارتباط داشته باشد ، از جمله این موارد می توان به عوامل ارثی اشاره کرد ، اختلال ژنتیکی میتواند بر روی میزان تولید سبوم از غدد چربی پوست تاثیر بگذارد ، اب و هوا  نیز میتواند در خشکی پوست تأثیر گذار باشد.

درمان خشکی 
برای رفع خشکی پوست چند بار در روز از کرم‌های مرطوب کننده و نرم کننده‌های پوست استفاده کنید. مرطوب کننده‌ها در درمان خشکی پوست نقشی اساسی دارند. زیرا غشای هیدرولیپیدی پوست  که آب را در خود نگه میدارد را، بازسازی می‌کنند. معمولاً کرم‌های مرطوب کننده‌‌ای که پس از مصرف به خوبی جذب پوست می‌شوند از درمان‌های دیگر محبوب‌ترند. طبق تحقیقات انجمن پوست امریکا این کرم‌ها از پوست آسیب دیده و حساس محافظت و آن را نرم و صاف می‌کنند. همچنین ، لیپیدهای طبیعی پوست را حفظ می‌کنند و مانع از دست رفتن آب پوست می‌شوند.
حتما به این موضوع توجه داشته باشید ، مرطوب کننده‌ هایی را مصرف کنید که پایه‌ی آن غیر الکلی بوده و در تولید ان از بنزوئیل پراکسید استفاده نشده باشد ، پس در هنگام انتخاب این محصلات به این موضوع دقت نمایید.


پوست ترکیبی :
پوست های ترکیبی شامل دو یا چند نوع پوست مختلف میشوند در این حالت معمولا قسمت هایی از صورت به شکل خشک و پوست پوست و قسمت های دیگر چرب و براق می شوند خیلی از مواقع افراد دارای پوست ترکیبی ، پوست خود را با پوست خشک و یا چرب اشتباه تشخیص میدهند.پوست ترکیبی یا مختلط رایج ترین نوع پوست در میان خانم ها و اقایان است و مراقبت از ان نیازمند توجه بیشتری است این نوع پوست غالبأ در ناحیه T شکل صورت ( پیشانی و بینی و چانه ) ظاهری چرب و براق دارند ، دلیل ان هم این است که این نواحی از صورت غدد چربی فعال تری دارند .
داشتن پوست خشک و چرب به صورت همزمان به این معنی است که شما نیاز به مراقبت دقیق تری از پوست صورت خود دارید. کسانی که پوست ترکیبی دارند باید نسبت به استفاده کردن از مواد ارایشی و بهداشتی که چربی قسمت های چرب پوست را بیشتر و قسمت های خشک پوست را خشکتر میکنند بپرهیزند. محصولات بهداشتی دارای بنزوئیل پروکساید می توانند پوست را به شدت خشک و فعالیت قسمت های چرب پوست را نیز بیشتر کنند ، همچنین استفاده از محصولاتی که دارای عطر و رایحه هستند میتوانند رطوبت طبیعی پوست را از بین ببرند و باعث تحریک غدد چربی و ترشح بیشتر در نواحی چرب شوند.